Bistriška cesta 65
2319 Poljčane
Agencija Republike Slovenije za okolje je v petek, 18. 8. 2023, vsem občinam posredovala dopis za pregledni monitoring stanja okolja po poplavah v začetku avgusta 2023. V dopisu navajajo: »na Agenciji za okolje smo pripravili načrt preglednega monitoringa tal in površinskih voda po poplavah, ki so Slovenijo prizadele v začetku avgusta 2023. Monitoring tal je predviden v porečjih rek Sore, Pšate, Kamniške Bistrice, Gradaščice, Save, Savinje, Drave, Mure in Meže. Izbranih je 21 merilnih mest. Pri izboru smo upoštevali več kriterijev: območje poplave, rabo tal, obstoječi podatki o onesnaženosti tal. Na vseh vzorčnih mestih bomo odvzeli vzorce v nanešenem mulju in v tleh. To bo omogočalo ločeno interpretacijo rezultatov za mulj oz. za tla. Vzorčenja ne bomo izvedli v povirnih delih rek, saj je tam v večini primerov prihajalo do odnašanja materiala. V vzorcih bomo izvedli analize na vsebnosti kovin in mineralnih olj. Izbrana vzorčna mesta so reprezentativna za širše območje in obsegajo kmetijsko in stanovanjsko rabo. Na površinskih vodotokih načrtujemo izvedbo dodatnih analiz. V vzorcih bomo izvedli analize kovin, mineralnih olj in identifikacijo organskih spojin. Z identifikacijo iščemo morebitne ostanke nevarnih organskih spojin, ki bi lahko stekle v vodotoke. Z vzorčenjem tal in voda smo že pričeli.«
Županja, dr. Petra Vrhovnik, je kot strokovnjakinja za tla nemudoma izrazila nestrinjanje z določenimi poligoni in jih opozorila na razsežnost razlivanja reke Dravinje, ki s sabo prinese onesnažila iz gorvodno lociranih območij.
Glede na to, da se v Poljčanah že več let borimo z onesnaženji, ki prihajajo dolvodno iz smeri Zreč in Slovenskih Konjic in se nato v občini Poljčane razlijejo na kmetijske površine, ki so hkrati tudi zaščitene (območje Nature 2000), ta material potem nadaljuje pot proti Makolam in naprej do izliva v Dravo na območju Šturmovcev. Na kmetijskih območjih vzdolž reke Dravinje, kjer je le ta prestopila bregove je nanešenega ogromno mulja, kar je povzročilo propad vseh kultur in prav tako tudi trava ni primerna za krmo.
Pred nekaj leti je županja, dr. Petra Vrhovnik, tudi sama izvedla monitoring kakovosti tal in sedimentov na območju Dravinjske doline, zato imamo znane izmerjene vsebnosti potencialno strupenih elementov. Rezultati so bili tudi javno objavljeni in določeni v akreditiranem laboratoriju.
Zato smo Agencijo Republike Slovenje za okolje prosili, da ponovno preučijo območja kje vse po državi so reke prestopile bregove strug in v skladu s tem načrtujejo bolj natančno mrežo vzorčevanja. V sredo, 23. 8. 2023, smo dobili naslednji odgovor: »Agencija za okolje bo najprej izvedla vzorčenje na lokacijah, kjer je načrtovala. Lokacije so izbrane glede na poplavljena območja in glede na lokacije, kjer imamo niz podatkov o stanju tal. Tako je mogoče primerjati, če, in kakšno onesnaženje so s seboj prinesle poplave. Po analizi teh podatkov se bomo odločili o naslednjih korakih.«
Občina Poljčane si bo še naprej prizadevala uvrstiti poplavna območja vzdolž reke Dravinje na seznam državnega monitoringa tal.